remont, remonty mieszkań, wykończenie mieszkań, podłogi, ocieplenia, ogrodzenia

Konserwacja podłóg - Barlinecka

Panele · Deska · Parkiet · Barlinecka · PCV
Wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w trakcie i po ułożeniu podłogi, powinna kształtować się na poziomie 45-65%, a temperatura na poziomie 18-26 C. W okresie grzewczym zaleca się używanie nawilżacza, aby wilgotność w pomieszczeniu nie spadała poniżej 45%.

Największymi wrogami drewnianych podłóg są woda i piasek. Czystość podłogi utrzymujemy poprzez zamiatanie, odkurzanie oraz okresowe przecieranie wilgotną, ale nie mokrą, szmatką. Podłogi nie można myć wodą, z tego względu zabronione jest używanie mopów.

Do bieżącej pielęgnacji zalecamy używanie środków z Barkiet Systemu, zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu.

Dla ochrony drewnianej podłogi przed niszczącym działaniem piasku i wody, a w zimie również soli, należy ułożyć maty ochronne przy wejściu do domu lub mieszkania.

Cokoły, nogi oraz inne miejsca nacisku mebli na podłogę podklejamy filcem; niedopuszczalne jest mocowanie ich przy pomocy gwoździ. Należy unikać chodzenia po podłodze w butach na szpilce.

Układanie deski barlineckiej w pomieszczeniach mokrych (saunach, łazienkach, natryskach itp.) jest niewskazane.

Regeneracja powierzchni lakierowanej

Lakierowanie lekko zużytych powierzchni deski można przeprowadzić tylko w przypadku braku wyraźnych przetarć lakieru naniesionego fabrycznie. Przed ponownym lakierowaniem należy dokonać próby na fragmencie deski pozostałym po montażu.

Kolejno:
  • Odtłuszczamy podłogę, z całej powierzchni starannie usuwamy wszelkie stosowane środki pielęgnacyjne,
  • Drobnoziarnistym papierem ściernym (granulacja 180-250) zmatowiamy starannie całą powierzchnię, szlifując zawsze wzdłuż deski, w celu poprawy przyczepności pomiędzy starą a nową warstwą lakieru. Nieprzestrzeganie tego zalecenia może być przyczyną występowania widocznych rys. Następnie odkurzamy powierzchnię przeszlifowanej podłogi: przed naniesieniem nowej warstwy robimy próbę przyczepności na kawałku podłogi w miejscu mało widocznym
  • Przystępujemy do lakierowania - nową powłokę nanosimy zgodnie z zaleceniami na etykiecie lakieru. Po latach użytkowania deski barlineckiej, powierzchnię dekoracyjną można poddać szlifowaniu. Zaleca się używanie szlifierek tarczowych, płaszczyznowych, takich, którymi można w sposób kontrolowany zeszlifować z powierzchni desek jedynie lakier uszkodzony. Sposób nanoszenia lakieru jest analogiczny do opisanego wyżej.
Usuwanie plam

W trakcie użytkowania zdarzają się oczywiście przypadkowe zabrudzenia podłogi. Powstałe plamy możemy łatwo usunąć, stosując różnego rodzaju zmywacze: rodzaj plamy środek zmywający asfalt masło sok, mleko, śmietana, piwo, wino, owoce woda + płyn do mycia naczyń czekolada, tłuszcz, olej, pasta do butów benzyna ekstrakcyjna smuga z obcasa, smoła benzyna ekstrakcyjna krew zimna woda ołówek, atrament spirytus.